Malarstwo Wojciech Górka

2021-09-07 19:45:29   Janusz Gawroński

Urodziłem się 22 lipca 1945 roku w Jeleniej Górze. Po szkole podstawowej wyjechałem do Wrocławia, z którym na stałe się związałem. Tam ukończyłem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.
Po studiach pracowałem jako grafik - projektowałem okładki i ilustracje książek, znaki graficzne, plakaty, brałem udział w konkursach. W latach dziewięćdziesiątych prowadziłem autorską galerię we Wrocławiu. Szukając swojego miejsca w sztuce, obok grafiki zajmowałem się też malarstwem. Ostatnie dwadzieścia lat poświęcam głównie akwareli, która obecnie jest mi szczególnie bliska.
Ważne miejsce w moim życiu zajmowały zawsze podróże; te bliższe i te dalekie. Wraz żoną Anną zwiedziłem wiele krajów Europy i prawie całą Polskę. Byłem też w Australii. Planując nasze wyprawy wybieramy zwykle szlaki mniej uczęszczane, miejsca mniej oczywiste. Obecna wystawa w UM w Miastku obejmuje zaledwie część moich zagranicznych doświadczeń podróżniczych utrwalonych na obrazach. Wojciech Górka